Показва ли изображение от видео публикувано в ТикТок, че първият от поръчаните от България изтребители F-16 е пристигнал в страната? Не, това не е вярно: България очаква първите бройки от закупените F-16 Block 70 да бъдат доставени не по-рано от началото на 2025 г. Визуалните характеристики и дизайнът на изтребителя от снимката значително се отличават от тези на очакваните от България бойни самолети F-16.
Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 20 ноември, 2024 г., със следния надпис:
Току-що дойде първият f-16, харесва ли ви?
Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в четвъртък,12 декември 08:34:56 2024 UTC)
Проверка на уебсайта на Министерството на отбраната (архивирано тук), както и търсене (архивирано тук) на уебсайта на Информационния център към същото министерство на 13 декември 2024 г. не открива информация, която потвърждава, че първият от поръчаните от България F-16 Block 70 е доставен (архивирано тук).
Същото търсене обаче открива новина (архивирано тук), публикувана от Информационния център на 28 септември 2024 г., която цитира изказване на българския служебен министър на отбраната Атанас Запрянов (архивирано тук) пред телевизия Bulgaria ON AIR, който заявява (архивирано тук), че първите бройки от поръчаните изтребители се очакват през 2025 г.
Другa статия (архивирано тук), публикувана от Българска телеграфна агенция (БТА) на 14 ноември 2024 г., цитира Запрянов, според който България ще получи първите два от поръчаните (архивирано тук) 16 изтребителя F-16 Block 70 не по-рано от март 2025 г.
Изтребителят от изображението се отличава значително от очакваните от България бойни самолети. Освен, че притежава маркировка с ясно различими червени звезди на крилата си, което е отличителен знак на руските военновъздушни сили (архивирано тук), при сравнение на елементите и дизайна на самолета от ТикТок видеото със снимки както и информация за F-16 Block 70 (архивирано тук и тук), публикувани от Lockheed Martin, могат да се открият значителни разлики. При поръчания от България изтребител има едно реактивно сопло (изходна дюза) както и една опашка, докато бойният самолет на снимката има двойна опашка и две изходни дюзи. Отделно се забелязват и различия във формата на крилата и други елементи от дизайна.
В прессъобщение със снимки (архивирано тук), публикувано на уебсайта на Lockheed Martin от 24 октомври 2024 г., се съобщава, че на 22 октомври 2024 г. е проведен успешен тестови полет на първия произведен за България F-16 Block 70, проведен в производствена база на компанията в Южна Каролина, САЩ. Видео и снимки от тестовия полет е публикуван и в статия (архивирано тук) на телевизия bTV от 23 октомври 2024 г. Снимките и видеото от двете публикации доказват категорично, че самолетът показан в ТикТок видеото не един от българските F-16.
Търсене с Google Lens на 24 декември 2024 г. (архивирано тук) не открива резултати, които могат да свържат самолета от изображението с България. Много от намерените резултати (архивирано тук и тук) определят показания самолет като руския Су-75 Checkmate (архивирано тук). Това обаче също е неправилно, тъй като снимки от авиошоу през 2021 г., представящи Су-75, показват (архивирано тук), че този боен самолет също има еднo реактивно сопло, въпреки, че също притежава двойна опашка.
Други проверки на факти от Lead Stories на твърдения, свързани с поръчаните от България F-16 Block 70, могат да бъдат намерени тук, тук и тук.