Проверка На Факти: Снимка НЕ Доказва, Че Няма Българска Референтна Лаборатория За Диагностика На Чума По Овцете

проверка на факти

  • от: Lead Stories автор
Проверка На Факти: Снимка НЕ Доказва, Че Няма Българска Референтна Лаборатория За Диагностика На Чума По Овцете Стара Заповед

Вярно ли е, че в България няма референтна лаборатория, способна да извършва диагностика на "чума по дребните преживни животни", известна още като чума по овцете? Не, не е вярно: България разполага с национална референтна лаборатория (НРЛ), извършваща такава диагностика. Това се потвърждава от заповед на Министерството на земеделието и храните от 2024 г., в информация, публикувана от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) и на уебсайта на Европейската комисия.

Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 1 декември, 2024 г., с надпис, който гласи:

Доказателство, че българската лаборатория няма акредитация! БАБХ няма референтна лаборатория за чума по овцете! Има за чума по конете и свинете. За овцете и козите е само за шарка, НО НЕ И ЗА ЧУМА!

Заповедта за избиване на овцете е НИЩОЖНА, основана на недействителни изследвания от неакредитирана лаборатория!

Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:

Screenshot 2024-12-06 at 13.22.40.png

(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в петък, 6 декември 11:24:42 2024 UTC)

Твърдението е свързано със случай на "чума по дребните преживни животни" (Peste des Petits Ruminants - PPR) (архивирано тук), установен (архивирано тук) през ноември 2024 г. близо до Велинград, България, който предизвика широка обществена реакция (архивирано тук) след издадена заповед (архивирано тук) на Министерство на земеделието и храните РД11-2951 от 25 ноември 2024 г. съгласно правилата (архивирано тук) на европейското и националното законодателство, която нарежда хуманно умъртвяване на установените заразени и контактни дребни преживни животни.

В резултат на това, в социалните мрежи се появяват множество публикации с твърдения (архивирано тук и тук), които отхвърлят резултатите от тестовете и заявяват, че БАБХ не разполага с необходимата референтна лаборатория (архивирано тук), способна да извършва диагностика на това заболяване.

Тези твърдения се позовават на документ, представляващ официална заповед на Министерството на земеделието от 2016г., който се споделя в интернет под формата на снимка (архивирано тук) или се цитира раздел от него (архивирано тук). Твърденията сочат този документ като доказателство, че "чума по дребните преживни животни" не фигурира в нито една от изброените в заповедта национални референтни лаборатории, поради което резултатите от изследванията са недействителни, защото лабораториите не са сертифицирани да правят такива тестове.

В един от постовете (архивирано тук), отправили това твърдение, публикуван във Фейсбук на 1 декември 2024 г. от акаунт на българската партия "Величие" - Монтана (архивирано тук), се съдържа и линк към въпросната заповед на Министерството на земеделието и храните, публикувана на сайта на НДНИВМИ. Преглед на документа (архивирано тук) обаче показва, че става въпрос за стара заповед от 2016 г.

Новата заповед от 2024 г. (архивирано тук), издадена от служебния министър на земеделието и храните Кирил Вътев (архивирано тук), която определя Националните референтни лаборатории, показва, че в точка 1 са описани всички такива лаборатории към Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт, включително такава, която е акредитирана да тества и диагностицира "Шап и чума по дребните преживни животни" в графа 1.2:

Screenshot 2024-12-20 220329.png

(Източник: Министерство на земеделието и храните, екранна снимка, направена в петък, 20 декември 20:03:39 2024 UTC)

На уебсайта на НДНИВМИ НРЛ "Шап и чума по дребните преживни животни" е описана като една от петте Национални референтни лаборатории (архивирано тук), които са част от изпитвателната лаборатория "Екзотични и особено опасни инфекции", всяка от които е акредитирана по ISO 17025:2018 (архивирано тук).

Освен това, лабораторията фигурира и в списъка на БАБХ (архивирано тук) като една от Националните референтни лаборатории, в съответствие с изискванията на член 100 от Регламент (ЕС) 2017/625 (архивирано тук), под номер 16, със заповед РД 09-7/05.01.2024 г.

Screenshot 2024-12-08 at 14.20.34.png(Източник: bfsa.egov.bg екранна снимка, направена в неделя, 8 декември 12:13:28 2024 UTC)

В радио интервю (архивирано тук) по темата министър Кирил Вътев заяви пред Българското национално радио (БНР) на 1 декември 2024 г., че:

Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение с европейската референтна лаборатория, която е в Монпелие. Българската референтна лаборатория е с една от най-високите оценки -100 точки.

Според новина, публикувана на сайта на БАБХ (архивирано тук) от 4 декември 2024 г. на уебсайта на Европейската комисия (ЕК) (архивирано тук) е достъпна информация, която показва, че България разполага с НРЛ, която е официално определена за изследване на "чума по дребните преживни животни".

Преглед на уебсайта на ЕК открива пълния списък на референтни лаборатории в секция "Референтни лаборатории на Европейския съюз" (архивирано тук). Според информацията всички държави от ЕС разполагат с лаборатории, способни да диагностицират Peste des Petits Ruminants (архивирано тук). Както може да се види по-долу, България е сред изброените страни, като е посочена именно лабораторията на НДНИВМИ от заповедта от 2024 г.:

Screenshot 2024-12-06 at 13.34.48.png

(Източник: eurl-ppr.cirad.fr екранна снимка, направена в събота, 7 декември 13:34:48 2024 UTC)

Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани с твърдения, засягащи животновъдния сектор на България, можете да разгледате тук и тук.

За Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories е уебсайт за проверка на факти, който винаги търси най-новите неверни, подвеждащи, измамни или неточни истории, видеоклипове или изображения, които са станали вайръл в интернет.
Забелязали сте нещо? Информирайте ни!.

Lead Stories е:


Най-Четени

Най-Нови

Споделете вашето мнение