Проверка На Факти: НЯМА Промени В НК, Които Квалифицират Критика Срещу ЕС Като Тероризъм

проверка на факти

  • от: Lead Stories автор
Проверка На Факти: НЯМА Промени В НК, Които Квалифицират Критика Срещу ЕС Като Тероризъм Не Е Обсъждано

Вярно ли е, че депутатите са приели промени в Наказателния кодекс (НК), с които се въвежда възможност съдиите да квалифицират критика срещу ЕС или дори премахване на европейското знаме или неизправяне по време на химна на ЕС като терористично деяние? Не, не е вярно: Такива законодателни промени не са били предлагани или приети.

Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 26 юни 2026 г. със следния надпис:

Говориш срещу 🇪🇺 = тероризъм

Депутатът Цончо Ганев (архивирано тук) от политическа партия Възраждане (архивирано тук) споделя следното във видеото:

Днес (26 юни 2025 г.) в парламента се приеха промени в наказателния кодекс. Много неща се промениха и много неща минаха на първо четене...Първо, прие и почти приравни, като даде възможност на прокуратурата и на съда да тълкува като тероризъм, ако някой си позволи остри критики към ЕС и поругаване на символите на ЕС като знаме и химн. Реално, тълкуванията на прокуратурата и на съда дават възможност да стане като тероризъм, ако в дадена институция се свири химна на ЕС и вие не станете, или ако свалите от дадена сграда или даден кабинет знамето на ЕС. Това се прие с управляващата ни шайка.

Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:

Screenshot 2025-07-01 210027.png

(Източник: ТикТок екранна снимка, направена във вторник, 1 юли 19:00:31 2025 UTC)

Невярното твърдение, че с приетите на 26 юни 2025 г. промени в Наказателния кодекс (НК) Народното събрание е въвело възможност прокуратурата и съдът да разглеждат критика срещу Европейския съюз, както и действия като сваляне на знамето на ЕС или неизправяне по време на неговия химн, като терористични деяния, се разпространява в социалните мрежи в България (архивирано тук).

На 26 юни 2025 г. на първо четене е приет законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, проект № 166463 (архивирано тук), публикуван на сайта на Народното събрание. След първото гласуване се отваря срок за предложения между двете четения, след което ще бъде изготвен доклад за второ гласуване и проектът ще бъде обсъден отново в пленарна зала. Основните предложения в него са свързани с нови състави за престъпления, свързани с онлайн пиратство, защита на животните, отговорност на юридически лица и причиняване на смърт по пътищата. Сред текстовете фигурира и обособяването на самостоятелен член 108а, озаглавен „Опетняване на държавни символи".

В §4 от законопроекта се предлага въвеждането на нов член 108а от Наказателния кодекс:

Screenshot 2025-07-03 011043.png

(Източник: екранна снимка на откъс от документ 51-502-01-21, публикуван в parliament.bg, направена във вторник, 2 юли 23:10:48 2025 UTC)

Този текст не е нова криминализация, а структурно отделяне на вече съществуваща разпоредба в Наказателния кодекс (архивирано тук) - досегашната алинея 2 на чл. 108, която досега беше част от текста „Проповядване на фашистка или друга антидемократична идеология". Целта на промяната е да се разграничи отделен правен обект - символите на държавата и на ЕС - от идеологическата пропаганда, третирана в чл. 108.

Текстът на този проект няма никакво отношение към главата от НК, третираща тероризма (Глава първа - Престъпления против Републиката, Раздел I: Тероризъм). Никъде в предложените изменения не се споменава: разширяване на дефиницията за тероризъм; обвързване на символични действия (като сваляне на знаме) с терористична дейност; ограничаване на правото на изразяване на критика срещу ЕС, негови институции или политики. В този законопроект няма нито едно изречение, което да третира критика към Европейския съюз като престъпление, още по-малко като терористично деяние. Критиката към ЕС като институция, неговите органи или политики не е обект на санкция.

Понятието „опетняване" в наказателното право предполага умишлено, публично, унизително действие срещу държавните символи - например горене, унищожаване или гавра - а не изразяване на мнение, включително в социалните мрежи или чрез граждански протест. Няма никакво основание да се твърди, че някой може да бъде подведен под отговорност, само защото не се е изправил по време на химна на ЕС или е изразил критична позиция спрямо неговата дейност. Официалният текст на НК показва, че „опетняване" (чл. 108, ал. 2) е отделно престъпление от словесна обида (чл. 146) и целта му е да защити институционалното уважение към герба, знамето и химна - действие като горене или унищожаване на символите, а не като свобода на изразяване .

Чл. 108. (2) Който по какъвто и да е начин опетни герба, знамето или химна на Република България, или знамето или химна на Европейския съюз, се наказва с лишаване от свобода до две години или с глоба до три хиляди лева.
Чл. 146. (1) Който каже или извърши нещо унизително за честта или достойнството на другиго в негово присъствие, се наказва за обида с глоба от хиляда до три хиляди лева. В този случай съдът може да наложи и наказание обществено порицание.

Kонкретен пример в тази връзка е инцидент от юни 2018 г., когато през 2018 г. лице публично изгори и уринира върху българското знаме пред Съдебната палата, като публикува видеото онлайн. Деянието бе квалифицирано по чл. 108, ал. 2 от НК (архивирано тук) като „опетняване на символ" и лицето бе осъдено (архвирано тук). Случаят показва, че законът санкционира явни, унизителни действия срещу държавни символи, а не просто изразено мнение.

Фактът, че разпоредбата вече съществува и не се разширява по същество, изключва възможността да се тълкува като форма на потискане на свободата на словото. Няма приети изменения, с които прокуратурата или съдът да получават допълнителни правомощия да преследват критика към Европейския съюз, а още по-малко да я квалифицират като тероризъм. Следователно изявлението на депутата Цончо Ганев няма законово основание и е резултат на неразбиране на законодателната процедура, информационна грешка или опит за сензация.

Искате ли да информирате и други за достоверността на тази история?

Вижте кой го споделя (може дори да са ваши приятели...) и оставете линк в коментарите.:

За Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories е уебсайт за проверка на факти, който винаги търси най-новите неверни, подвеждащи, измамни или неточни истории, видеоклипове или изображения, които са станали вайръл в интернет.
Забелязали сте нещо? Информирайте ни!.

Lead Stories е:


Най-Четени

Най-Нови

Споделете вашето мнение