
Вярно ли е, че кадри, показващи българската столица София, заснети само в рамките на 20 минути, доказват, че градът е превзет от мигранти, чийто брой многократно се увеличава за сметка на българските граждани? Не, това не е вярно: Данните на Министерството на вътрешните работи (МВР) и Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет показват намаляване на миграционния натиск от началото на 2025 г., по-малък брой задържани за незаконен престой в страната, както и непроменен обем на случаите с отказан или предоставен бежански статут.
Твърдението се появява във видео, публикувано в ТикТок на 14 юни 2025 г., което вече не е налично в платформата, но е архивирано от Lead Stories тук. Във видеото се твърди следното:
Предстои да видите просто единствено кадри без коментар. Оставям ги на вашето внимание сега.
Прилича ли ви на европейска столица? Прилича ли ви на София? Това ли е нашата българска столица? Имайте предвид, че това са кадри, които са заснети наистина в рамките на само 20 минути. Това са кадри, които показват един завзет град, един град, в който българите стават все по-малко и по-малко.
Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в неделя, 15 юни 20:31:19 2025 UTC)
Твърдението е направено от Костадин Костадинов (архивирано тук), лидер на партия „Възраждане" (архивирано тук), във видео, което широко се разпространява в повечето социални платформи чрез официалните страници на партията (архивирано тук).
В оригиналното видео (архивирано тук), от което са взети кадрите от публикацията в ТикТок, Костадинов твърди, че след приемането на България като пълноправен член на Шенгенското пространство на 1 януари 2025 г. (архивирано тук), в страната има вълна от „легални и нелегални емигранти". Той описва показаните в кадрите хора като емигранти и дори паразити. В същото време обаче в заглавието, с което видеото се разпространява в социалните мрежи чрез страниците на „Възраждане", са посочени като мигранти: „Мигранти заляха София" (архивирано тук).
Преди излизането на положителния доклад на 4 юни 2025 г. (архивирано тук) за присъединяването на България към еврозоната в началото на 2026 г. (архивирано тук), темата за мигрантите е основен фокус (архивирано тук) на партия „Възраждане", особено в контекста на пълноправното приемане на България в Шенген.
Твърдението на Костадинов не е базирано на доказателства, а единствено на заснетите кадри. Официалните статистически данни за миграционната обстановка в България (вижте екранната снимка по-долу), публикувани на уебсайта на Министерството на вътрешните работи (МВР), не потвърждават казаното от лидера на „Възраждане".
(Източник: mvr.bg екранна снимка, направена в четвъртък, 26 юни 09:39:59 2025 UTC)
Към момента са налични обработени данни на МВР за месечната статистика до месец май 2025 г. включително (вижте екранната снимка по-долу), които показват, че през януари, февруари, март, април и май няма сериозно увеличение на миграционния натиск. Напротив, според публикуваната информация се отчита значително намаление в сравнение със същите месеци на 2024 г., както и още по-драстичен спад спрямо 2023 г.
(Източник: mvr.bg екранна снимка, направена в четвъртък, 26 юни 09:48:14 2025 UTC)
Месечната информация за юни 2025 г. все още не е обработена, но МВР публикува седмична сводка за миграционната обстановка. Наличните данни не показват увеличен приток на мигранти през първите седмици на месеца. Например, през седмицата от 6 до 13 юни 2025 г. (вижте екранната снимка по-долу) са заловени едва 39 граждани на трети страни.
(Източник: mvr.bg екранна снимка, направена в четвъртък, 26 юни 09:56:52 2025 UTC)
Актуалната информация на Държавната агенция за бежанците (архивирано тук), публикувана на официалната страница на агенцията, показва (вижте екранната снимка по-долу), че общият брой на лицата с отказан или предоставен статут на бежанец за месеците януари - април 2025 г. е 4021, от които в 42 случая е предоставен статут на бежанец, а на общо 537 души е предоставен хуманитарен статут. Освен това през април се наблюдава почти двойно намаление на общия брой решения спрямо януари 2025 г.
(Източник: aref.government.bg екранна снимка, направена в четвъртък, 26 юни 10:01:06 2025 UTC)
Данните на агенцията за бежанците за брой регистрирани лица с временна закрила (архивирано тук) за първите месеци на 2025 г. също не отчитат повишение спрямо същия период на 2024 г.
Важно е да се отбележи, че голяма част от видеото е заснето в централните туристически райони на София и няма как да се докаже каква част от заснетите хора са туристи. Данни (архивирано тук) за посещенията на чужди граждани в България от Националния статистически институт (архивирано тук) за 2024 г. показват, че страната е била посетена от над 13 милиона чужди граждани, което е почти два пъти повече от населението на страната (архивирано тук).
Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани както с българската партия „Възраждане", така и с темата за мигрантите, можете да разгледате тук и тук.