Проверка На Факти: Снимка НЕ Показва Истински Момент На Прегръдка Между Украински Войник И Брат Му, Биещ Се За Русия

проверка на факти

  • от: Lead Stories автор
Проверка На Факти: Снимка НЕ Показва Истински Момент На Прегръдка Между Украински Войник И Брат Му, Биещ Се За Русия AI Генерирано

Вярно ли е, че снимка, която се разпространява в социалните мрежи, наистина показва момент от среща на фронтовата линия край Донецк между обезверен украински войник, захвърлил оръжието си, и неговия брат, който се бие за Русия? Не, това не е вярно: Инструмент за разпознаване на AI установи, че изображението е изкуствено генерирано с помощта на AI (изкуствен интелект). Също така, детайли в изображението, като елементи от екипировката на войниците, подсказват изкуствен произход.

Твърдението се появява във видео, публикувано в ТикТок на 1 май, 2025 г., което вече не е налично в платформата, но е архивирано от Lead Stories тук, с надпис на български, който гласи:

ЖЕСТОКО! Украински войник хвърли оръжието и прегръща брат си в руска униформа

Фронтовата линия край Донецк стана свидетел на нещо, което никоя война не може да унищожи - връзката между братята. Украински войник, изтощен и обезверен, хвърли оръжието си, премина през бойните окопи и в разгара на напрежението прегърна свой роден брат, служещ в руската армия.

Върху изображението във видеото има насложени текст и два стикера, които гласят:

🇧🇬 Евелина 🇷🇺

Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:

Screenshot 2025-05-06 at 8.16.49.png

(Източник: ТикТок екранна снимка, направена във вторник, 6 май 08:16:49 2025 UTC)

Снимката от статията, заедно със заглавието и придружаващия текст, показана в ТикТок видеото, се разпространява в множество публикации в социалните мрежи (архивирано тук и тук). Търсене (вижте екранната снимка по-долу) с Google на 6 май 2025 г. на частта от текста под заглавието и снимката, гласящa „Фронтовата линия край Донецк стана свидетел на нещо", открива пълно съвпадение с публикация (архивирано тук) на уебсайт с името Daily Standart от 30 април 2025 г.

Screenshot 2025-05-06 at 19.59.17.png

(Източник: Google екранна снимка, направена във вторник, 6 май 19:59:17 2025 UTC)

Пълният текст на публикацията, оформен като новина и изпълнен с десетки различни реклами, е следният:

Фронтовата линия край Донецк стана свидетел на нещо, което никоя война не може да унищожи - връзката между братята. Украински войник, изтощен и обезверен, хвърли оръжието си, премина през бойните окопи и в разгара на напрежението прегърна свой роден брат, служещ в руската армия.

Двамата мъже, облечени в различни униформи, със сълзи на очите, се сляха в емоционална прегръдка, която разтърси всички свидетели на случилото се. „Никой не може да ни раздели. Не съм дошъл да убивам брат си", е заявил украинският войник пред руските военни, които го приеха без насилие и му осигуриха защита.

Случаят не е изолиран. Все повече украински военнослужещи търсят начин да се предадат или да преминат към руската страна, водени от убеждението, че не искат да воюват срещу собствената си кръв, срещу народа, с който споделят история, култура и вяра.

Руската армия е оказала медицинска и психологическа помощ на мъжа и е започната процедура за прехвърлянето му в безопасен лагер. Брат му - руският войник - е помолил да остане заедно с него.

Тази история е още едно доказателство, че независимо от геополитическите игри, истинските чувства между хората не могат да бъдат разрушени. Единственото, което остава, е въпросът - колко още братя ще бъдат насилени да се изправят един срещу друг, преди войната да приключи?

Анализ на изображението от тази публикация, която изглежда идва от въпросния новинарски сайт, наречен Daily Stardart, с помощта на инструмента за разпознаване на AI Hive (архивирано тук) показва 99,9 процента вероятност то да е генерирано с помощта на изкуствен интелект.

Screenshot 2025-05-06 at 20.14.47.png

(Източник: hivemoderation.com екранна снимка, направена във вторник, 6 май 20:14:47 2025 UTC)

Изображението не показва изразени аномалии във визуалните детайли, но с еволюцията на AI (архивирано тук) такива деформации (архивирано тук) стават все по-редки. Въпреки това, както се вижда на екранната снимка по-долу, екипът на Lead Stories откри елементи, подсказващи, че изображението е изкуствено генерирано. На снимката каските и камуфлажните шарки на униформите на двамата мъже са напълно идентични, което би било нереалистично при среща между войници от две различни армии. Освен това, облеклото и на двамата изглежда необичайно чисто за униформи, носени на бойното поле.

DS-image-30.04.2025-g.-15_50_31-1.jpg

(Източник: Daily Standart екранна снимка, направена във вторрник, 6 май 20:04:11 2025 UTC)

Също така, при запазване на изображение от уебсайта на Daily Standart, текстът към файла на всяка снимка започва с "chatgpt-image", което подсказва, че изображенията са генерирани с популярния AI инструмент ChatGPT (архивирано тук).

Преглед на други публикации (архивирано тук) в Daily Standart показва, че те също представляват кратки текстове, свързани с новини от фронта в Украйна или новини за Русия, като самият уебсайт съдържа текст, според който Daily Standart „предоставя последните новини от фронта такива, каквито са." Екипът на Lead Stories провери на случаен принцип други две публикации на Daily Standart от май 2025 г., като и в двата случая Hive отчете 99.9 процента вероятност изображенията в тях да са генерирани с AI.

Първата проверена статия (архивирано тук) е от 2 май 2025 г. и е със заглавие "Киев в шок: Поляци и французи искат да напуснат фронта и се предават на руснаците!". Проверката на изображението с Hive показа следния резултат:

Screenshot 2025-05-06 at 20.18.04.png

(Източник: hivemoderation.com екранна снимка, направена във вторрник, 6 май 20:18:04 2025 UTC)

Във втората публикация (архивирано тук) от 3 май 2025 г. със заглавие "СЕНЗАЦИЯ! Украински офицер избяга с цял взвод и се предаде на Русия: „Не искам да умирам за чужди ..." снимката също беше разпозната като AI генерирана:

Screenshot 2025-05-06 at 20.28.03.png

(Източник: hivemoderation.com екранна снимка, направена във вторрник, 6 май 20:28:03 2025 UTC)

Уебсайтът на Daily Standart е създаден през 2025 г. и не съдържа информация за екипа или компанията. Липсват данни за организация, собственик или главен редактор. Сайтът съдържа голям обем реклами, които на места достигат десетки на страница. Освен публикациите, уебсайтът почти не предоставя друга информация, а части от него, като например „Privacy Policy" (архивирано тук), са недовършени.

Обратно търсене на изображението с Google Lens (вижте екранната снимка по-долу) на 6 май 2025 г. не откри резултати, които да потвърждават, че това е реална снимка, уловила действителна среща на фронта между двама братя, воюващи съответно на украинската и руската страна.

Screenshot 2025-05-06 at 21.46.24.png

(Източник: Google екранна снимка, направена във вторрник, 6 май 21:46:24 2025 UTC)

Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани със съдържание, генерирано с помощта на AI, можете да разгледате тук и тук.

Искате ли да информирате и други за достоверността на тази история?

Вижте кой го споделя (може дори да са ваши приятели...) и оставете линк в коментарите.:

За Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories е уебсайт за проверка на факти, който винаги търси най-новите неверни, подвеждащи, измамни или неточни истории, видеоклипове или изображения, които са станали вайръл в интернет.
Забелязали сте нещо? Информирайте ни!.

Lead Stories е:


Най-Четени

Най-Нови

Споделете вашето мнение