
Вярно ли е, че България е унищожила 400 годни бойни самолета, произведени през 2007 г., по заповед на НАТО? Не, не е вярно: България е модернизирала своите военновъздушни сили, като извежда от употреба остаряла съветска техника, а не нови самолети. Решенията за военната авиация са взети самостоятелно от българските власти, в съответствие с националните интереси и стратегическите цели на страната.
Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 3 май 2025 г. със следния надпис:
БЪЛГАРИЯ НАРЯЗА 400 ГОДНИ БОЙНИ САМОЛЕТА ПО ЗАПОВЕД НА НАТО
чисто нови, производство 2007 г.
Така изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в понеделник, 12 май 21:57:11 2025 UTC)
Твърдението, че България е унищожила 400 нови годни бойни самолета, произведени през 2007 г., по заповед на НАТО, се разпространява широко в социалните медии в България (архивирано тук и тук). Темата е особено популярна с пристигането на първият от общо 16 поръчани нови български изтребители F-16 Block 70, при които е установено отклонение (архивирано тук) в работата на една от системите. Друг пример за популяризиране на невярното твърдение е Фейсбук публикация (вижте екранната снимка по-долу) от 7 май 2025 г., която гласи следното:
дадохме пари за американски боклуци! прост народ
(Източник: Фейсбук екранна снимка, направена в понеделник, 12 май 22:16:51 2025 UTC)
Твърдението, че България е нарязала 400 нови бойни самолета, произведени през 2007 г., по заповед на НАТО, не се подкрепя от никакви достоверни доказателства и противоречи на известните факти около модернизацията на българските военновъздушни сили.
България никога не е придобивала 400 нови бойни самолета, произведени през 2007 г. Единствената потвърдена покупка (архивирано тук) е на един военнотранспортен самолет C-27J „Спартан". Българските ВВС разполагат (архивирано тук) основно със съветски самолети от 70-те и 80-те години на XX век. Липсват официални данни за закупуване на голям брой нови бойни самолети през 2007 г., поради което твърдението за тяхното унищожаване е неправдоподобно.
След 1989 г. България извежда от употреба остаряла съветска техника (архивирано тук) като част от процеса на модернизация и интеграция в НАТО, а не унищожава новопроизведени самолети. Решенията (архивирано тук) за военната авиация са вземани самостоятелно от българските власти в съответствие с националните интереси и стратегическите цели на страната. Процесът на модернизация на българската армия, включително и военновъздушните сили, започва след края на Студената война и се засилва (архивирано тук) след присъединяването на страната към НАТО през 2004 г. Тази модернизация е насочена към намаляване на зависимостта от остаряла съветска техника и привеждане на въоръжението в съответствие със стандартите на Алианса.
НАТО не е издавала заповеди на България за унищожаване на конкретни видове или количества военна техника. Решенията за модернизация и замяна на въоръжението са суверенно право на българската държава и се вземат от компетентните български институции (архивирано тук) в съответствие с националните интереси и планове за развитие на отбранителните способности. Извеждането от експлоатация на определени типове самолети, като МиГ-21, МиГ-23, МиГ-29 и Су-25, е логична стъпка (архивирано тук) в този процес, а не резултат от нечия заповед за унищожаване на нови машини.
Модернизацията (архивирано тук) на въоръжението включва извеждане от експлоатация на определени самолети, но няма данни за унищожаване на 400 броя. Наличната информация показва, че броят на изведените от употреба машини е значително по-малък (архивирано тук).
Lead Stories се свързаха с Министерство на отбраната чрез тяхната страница за контакти на 9 май 2025 г., с молба за информация по темата. Към момента на писане не е получен отговор.
Други проверки на факти, извършени от екипа на Lead Stories, свързани с българската авиация, могат да бъдат видени тук, тук и тук.