Проверка На Факти: Водите На България НЕ Преминават Под Чужд Контрол, Заради Споразумение За Сътрудничество С Израел

проверка на факти

  • от: Lead Stories автор
Проверка На Факти: Водите На България НЕ Преминават Под Чужд Контрол, Заради Споразумение За Сътрудничество С Израел Експертиза

Вярно ли е, че заради споразумение с Израел за управление на водите, водният ресурс на България преминава под чужд контрол? Не, не е вярно: България и Израел наистина са подписали споразумение за сътрудничество в областта на управлението на водите, но то се фокусира върху споделяне на опит в управлението на водите, а не върху прехвърлянето на контрола върху българските водни на Израел.

Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 24 август, 2024 г., със снимка от статия със заглавие:

България е сключила споразумение с Израел за управление на водите

Разказвачът в ТикТок видеото в резюме споделя следното:

Какво е национална сигурност? Храната, енергетиката, армията и водата. Всичко друго ни е разпродадено, остана само водата, но вече и тя преминава под чужд контрол. Какво ще стане ако някой враг управлява водата ни? Може да сложи свои експерти, които да кажат - слагайте повече флуор. Флуорът унищожава здравето и намалява интелигентността при децата, тоест децата ни ще затъпеят...Във водата, освен отрови, могат да се добавят и вещества за смяна на пола, също така и хормони. Това го правят в западните страни... Безумието да даваме водата си на чужда държава трябва да бъде наказано строго. Доживотен затвор за всички замесени. В България трябва енергетика, собственост и управление на водните ресурси, собственост и управление на полезните изкопаеми и цялата военна индустрия и всичко това да бъде държавна собственост и под строг контрол на народни организации... Сегашното ни положение е в следствие на планиран геноцид...

Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:

Screenshot 2024-09-13 215908.png

(Източник: ТикТок екранна снимка, направена на 13 септември 19:59:15 2024 UTC)

Невярното твърдение, че България е сключила споразумение с Израел за управление на водите и заради това водният ресурс на страната преминава под чужд контрол, което води до възможност за злоупотреби с качеството на водата и здравето на хората, се разпространява в социалните медии (архивирано тук, тук и тук). Първоизточник на тази публикация е статия в онлайн медия Обективно (архивирано тук), в която се споделя информация за споразумението, но се изразява и съмнение за нуждата от него, имайки предвид, че двете държави нямат обща граница.

На 24 март 2021 г. министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова (архивирано тук) и посланикът на Израел в страната ни по това време Н. Пр. Йорам Елрон (архивирано тук) подписаха споразумение (архивирано тук) между правителството на Република България и правителството на Държавата Израел за сътрудничество в областта на водите.

Според член 1 на споразумението за сътрудничество страните ще се фокусират върху следните тематични области:Screenshot 2024-09-17 001900.png

(Източник: Държавен вестник, екранна снимка, направена на 16 септември 22:19:03 2024 UTC)

В член 2 са дефинирани дейностите за сътрудничество съгласно това Споразумение, които включват:
Screenshot 2024-09-17 002007.png
(Източник: Държавен вестник, екранна снимка, направена на 16 септември 22:20:11 2024 UTC)
Сключеното споразумение се фокусира върху сътрудничеството и споделянето на опит в управлението на водите и никъде в него не фигурира член, алинея или точка, която може да се тълкува като възможност водите на България да преминат „под чужд контрол".
В отговор до Lead Stories от 16 септември 2024 г., пресцентърът на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) (архивирано тук) заявява следното:

Категорично е невярно и спекулативно твърдението, че чрез сключеното споразумение за сътрудничество между правителството на Република България и правителството на Държавата Израел, водите на България преминават под чужд контрол. Разпространението на подобни неверни твърдения цели да въведе в заблуждение обществото и да внуши страх сред населението, в условията на безпрецедентно за последните 30 години засушаване и екстремно високи температури, които доведоха до въвеждане на режимно водоснабдяване в около близо 10% от населените места на страната и през най-горещите периоди - за близо 5% от населението. Въпрос на тълкование е дали разпространените неверни данни са хибридна атака към правителството на България или опит за извличане на политически дивиденти в навечерието на извънредните парламентарни избори. Въпросното споразумение всъщност е част от възможностите на държавата да реши дългогодишните проблеми с водоснабдяването в страната, които се изострят всяка година заради амортизираната стара мрежа и намалението на наличните водни обеми на водоизточниците (подземни и повърхностни). По темата в рамките на настоящето служебно правителството работи междуведомствена експертна група с представители от различни министерства, която има за цел да направи анализ за състоянието на водоизточниците, водните тела, съоръженията за съхранение на вода и разпределителните мрежи, и да предложи адекватни на настоящата ситуация краткосрочни и дългосрочни мерки.

МРРБ потвърждава, че споразумението цели да подпомогне България в справяне с проблемите, свързани с водоснабдяването, пречистването и управление на водите, както и подобряването на надеждността и ефективността на отрасъла. България ще може да използва опита на Израел (архивирано тук) при внедряването на технологии за повторното използване на отпадъчните води (архивирано тук), както и обезсоляване на морска вода. Двата процеса са част от целите на ООН (архивирано тук) за устойчиво развитие и по-конкретно, от Цел 6 (архивирано тук), която се фокусира върху осигуряването на наличност и устойчиво управление на водите и канализацията и се ползват в десетки страни в целия свят:

Като важна част от решаването на проблемите с водоснабдяването у нас, отвеждането и пречистването на отпадните води, са проучването на добри практики и модели за управление, така и внедряването на авангардни технологии. Водеща в този аспект е именно Държавата Израел, която е еталон за ефективно използване на водните ресурси чрез добра организация и широко приложение на новите технологии.

С провеждането на парламентарните избори (архивирано тук) в България на 27 октомври 2024 г. , в социалните медии продължи разпространението на невярното твърдение (архивирано тук и тук), че всички гласували за водещите в резултатите партии (архивирано тук)- ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да знаят, че именно те са "продали" българските води на Израел, вероятно поради факта, че министър Петя Аврамова, която подписва споразумението е член на партия ГЕРБ:

Screenshot 2024-11-01 150328.png

(Източник: Фейсбук екранна снимка, направена на 1 ноември 13:03:30 2024 UTC)

Споразумението (архивирано тук) е подписано на 24 март 2021 г., но по-късно е утвърдено с Решение № 332 от 9 април 2021 г. на Министерския съвет, обнародвано в "Държавен вестник" на 9 август 2024 г. и е влязло в сила на 29 юли 2024 г. Целта на споразумението е да се подобри управлението на водните ресурси, включително водоснабдяването, пречистването и повторното използване на водите.

Относно твърденията за добавяне на отрови, вещества за смяна на пола и хормони във водата, няма доказателства в подкрепа на тези твърдения. Подобни слухове често се разпространяват без научна основа и могат да предизвикат ненужна паника. Водоснабдителните системи в България и в други страни са подложени на строг контрол (архивирано тук) и регулации, за да се гарантира безопасността на водата за населението.

В България безопасността на водата се контролира и регулира от няколко основни институции: Министерство на околната среда и водите (МОСВ) (архивирано тук) е основният орган, отговорен за политиката по управление на водите на национално ниво. Министерство на здравеопазването (МЗ) и неговите 28 регионални здравни инспекции (РЗИ) (архивирано тук) са компетентни органи в областта на питейните води, водите за къпане и минералните води, предназначени за пиене или използвани за профилактични, лечебни и хигиенни цели. Регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ) (архивирано тук) осъществяват мониторинг и контрол върху отпадъчните води в границите на съответния им териториален обхват. Тези институции работят съвместно, за да гарантират, че водата, която достига до населението, е безопасна и отговаря на всички необходими стандарти за качество.

За Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories е уебсайт за проверка на факти, който винаги търси най-новите неверни, подвеждащи, измамни или неточни истории, видеоклипове или изображения, които са станали вайръл в интернет.
Забелязали сте нещо? Информирайте ни!.

Lead Stories е:


Най-Четени

Най-Нови

Споделете вашето мнение