Вярно ли е, че България е с най-високите цени на ток в Европа в резултат на унищожаването на българската енергетика? Не, това не е вярно: Графиката в ТикТок видеото с невярното твърдение показва, че България е на трето място по цена на тока за деня на пазара на електроенергия в Европа. Според данни за 2023 г. и първата половина на 2024 г., цената на ток в България е далеч по-ниска от максималните стойности в Европа.
Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 3 септември, 2024 г., с надпис, който гласи:
Унищожаването на българската енергетика доведе до това цените да са най-високите в Европа!
Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена във вторник, 10 септември 06:44:05 2024 UTC)
Източникът на информацията (архивирано тук), показана в ТикТок видеото, може лесно да бъде проследен чрез името на уебсайта и данните, изписани върху изображението с графиката, която е използвана за илюстриране на твърдението. Данните са част от безплатна система за сравнение на цените на електроенергията на европейските пазари и се представят "ден напред". Самият уебсайт посочва (в превод от английски на български, направен от екипа на Lead Stories), че публикуваните от тях данни може да съдържат неточности:
Цените тук са само с информационна цел. Понякога може да има несъответствия между официалните данни, затова препоръчваме да проверите официалните уебсайтове на пазарите.
Показаните данни се отнасят за 2 септември 2024 г. и отразяват средните цени на електроенергия в Европа и според информацията, България не е на първо, а на трето място в класацията след Словения и Румъния. Данните в уебсайта показват, че цените варират в различните дни. На 2 септември 2024 г. цената за България е била 231,15 евро/МВтч. В същото време, на 5 септември 2024 г. (архивирано тук) цената е била 128,91 евро/МВтч, а на 1 септември 2024 г. (архивирано тук) е била 97,62 евро/МВтч, когато България дори не е била в топ пет на страните отчели най-високи цени за деня.
Данни от същия сайт (архивирано тук) показват, че на 25 август 2024 г. цената на тока в страната е била едва 65,29 евро/МВтч:
(Източник: energyineu.com екранна снимка, направена във вторник, 10 септември 07:16:26 2024 UTC)
Същата страница показва, че в други месеци, например април 2024 г., средната цена за целия месец е била 58,24 евро/МВтч.
(Източник: energyineu.com екранна снимка, направена във вторник, 10 септември 07:18:32 2024 UTC)
Източникът на снимката, използвана в ТикТок видеото, също е проследим. Търсене с Google (архивирано тук), извършено на 9 септември 2024 г. с комбинацията от думи "най", "цени", "електрическа енергия", "ЕС" и "България" открива съвпадение в статия (архивирано тук), публикувана на уебсайта на "Obektivno" на 2 септември 2024 г. Според статията, България е на трето място по цена на тока за съответния ден и регион - информация, която липсва в ТикТок видеото с невярното твърдение.
Според данни на Eurostat (архивирано тук) за 2023 г. и Българският институт за енергиен мениджмънт (ЕMI), както може да се види тук (архивирано тук), България е на второ място по най-ниски цени на електричество за домакинствата през втората половина на годината. Статистиката на Eurostat за същия период също показва (архивирано тук), че цените на електроенергия за крайни битови и небитови потребители в България са били под средните стойности, като страната е на 31-во място от 40 изследвани държави в Европа.
Месечният доклад (архивирано тук) на Energypriceindex за цените на електрическа енергия за крайни потребители в евро/kWh през август 2024 г. показва, че цените в България са сред най-ниските в сравнение с държавите в Европа. Данни от Statista за цените на електрическа енергия на едро за периода от януари до юни 2024 г. показват (архивирано тук), че България не е била с най-високи цени през нито един от тези месеци.
Използваната в твърдението фраза "унищожаването на българската енергетика" може да бъде свързана с изказвания на някои български опозиционни партии, както се вижда от стенограмите на заседания в Българския парламент от 19 април 2024 г. (архивирано тук) и 12 октомври 2023 г.(архивирано тук), свързани с намаляването на въглеродните емисии (архивирано тук) и либерализацията на пазара на електроенергия (архивирано тук). Дебатите по въпроса за намаляване на въглеродните емисии са свързани с развитието на чиста енергия, преминаването към възобновяеми източници (архивирано тук) и декарбонизацията на енергийния сектор (архивирано тук).
По време на 15-ия "Зелен форум" (архивирано тук), проведен в България на 4 юни 2024 г., председателят на УС на Института за енергиен мениджмънт, Славчо Нейков (архивирано тук), заявява (архивирано тук), че състоянието на енергийния сектор в България е задоволително.
Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани с енергийния сектор на България, можете да разгледате тук и тук.