Проверка На Факти: ЕС НЕ Обмисля Да Възстанови Задължителна Казарма В България

проверка на факти

  • от: Lead Stories автор
Проверка На Факти: ЕС НЕ Обмисля Да Възстанови Задължителна Казарма В България Не За Всички

Вярно ли е, че Европейският съюз (ЕС) обмисля възстановяване на задължителната военна служба в България? Не, не е вярно: Решенията за въвеждане на задължителна военна служба се вземат на национално ниво и министърът на отбраната в България заяви, че се обмисля въвеждането на задължително военно обучение за професии, свързани с боравене с оръжие, а не задължителна военна служба за всички граждани.

Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 21 март 2025 г. със следното заглавие:

Брюксел обмисля да въведе задължителна казарма в България

Така изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:

Screenshot 2025-03-25 212452.png

(Източник: ТикТок екранна снимка, направена във вторник, 25 март 19:25:03 2025 UTC)

Твърдението, че ЕС обмисля възстановяване на задължителната военна служба в своите държави-членки, включително България, поради предполагаеми заплахи от Русия и несигурност относно подкрепата на САЩ, се разпространява широко в социалните медии в България (архивирано тук и тук).

Решенията (архивирано тук) за въвеждане на задължителна военна служба се вземат на национално ниво от всяка страна членка на ЕС, като те зависят от специфичните нужди, военната стратегия и обществените нагласи във всяка държава. В някои страни от Европейския съюз (архивирано тук) задължителната военна служба продължава да съществува, докато в други е заменена с изцяло професионална армия или с алтернативни форми на гражданска служба.

В България задължителната военна служба беше премахната (архивирано тук) през 2007 г. като част от процеса на модернизация на въоръжените сили и прехода към професионална армия. Тази реформа целеше повишаване на ефективността на армията, подобряване на нейната боеспособност и привеждането ѝ в съответствие със стандартите на НАТО (архивирано тук), към който страната се присъедини през 2004 г. Оттогава насам българската армия разчита основно на доброволно набиране на военнослужещи, като се предлагат различни стимули за привличане на млади хора в редиците на въоръжените сили.

През последните години се водят дискусии (архивирано тук) за възможно възстановяване на военната служба в различни форми, насочени към определени групи. Тези обсъждания включват предложения за доброволна военна подготовка или ограничено въвеждане на служба за младежи, желаещи да придобият военни умения. Въпреки това, към момента няма официално решение на българските власти за въвеждане на задължителна военна служба за всички граждани на България.

На 23 март 2025 г. министърът на отбраната Атанас Запрянов (архивирано тук) заяви следното в 20:19 минута на интервю (архивирано тук) за предаването ''Неделя 150":

Ние работим в Министерство на отбраната в тази посока и нашата идея е думата "задължителна" военна подготовка да не се разбира като срочна, наборна, военна служба, задължителна за всички български граждани, а задължителна военна подготовка за онези категории български граждани, които желаят да работят и тяхната професия да е свързана с използването на оръжие - МВР, охрана на съдебната власт, охранителните фирми, Гранична полиция. За тези категории да бъде въведена задължителна военна подготовка.

Тази инициатива има за цел да повиши професионалната подготовка и уменията на тези служители в областта на военната тактика и безопасното боравене с оръжие. Предложението (архивирано тук) не представлява връщане към задължителната военна служба за всички граждани, а е насочено единствено към специфични професионални групи, чиято дейност изисква повишена военна подготовка. Той добави, че обсъждането на тази мярка е в начален етап и предстои детайлно планиране и консултации със съответните институции и заинтересовани страни.

По-рано, на 14 юни 2024 г., министър Запрянов изрази (архивирано тук) подобна позиция по време на среща на военните министри на НАТО в Брюксел, че се обмисля връщане на задължителна военна подготовка за определени категории граждани, но не и на наборна военна служба. Според него, в някои страни има военна подготовка за държавни служители като полицаи, пожарникари и охраната в съдебната система, и подобно решение трябва да бъде взето от Народното събрание. ​

Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани с българската армия, можете да разгледате тук и тук.

Искате ли да информирате и други за достоверността на тази история?

Вижте кой го споделя (може дори да са ваши приятели...) и оставете линк в коментарите.:

За Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories е уебсайт за проверка на факти, който винаги търси най-новите неверни, подвеждащи, измамни или неточни истории, видеоклипове или изображения, които са станали вайръл в интернет.
Забелязали сте нещо? Информирайте ни!.

Lead Stories е:


Най-Четени

Най-Нови

Споделете вашето мнение