
Вярно ли е, че има разпоредба на Европейския Съюз (ЕС) според която спестяванията на европейските граждани, непохарчени в рамките на шест месеца, ще отиват за военни цели? Не, това не е вярно: В имейл отговор до Lead Stories на 9 април 2025 г. Министерството на финансите опроверга тези твърдения. Също така, няколко български евродепутати нарекоха информацията „фалшива новина" и лъжа, а говорителят на Европейската комисия Улоф Гил определи тези твърдения като „фалшиви и подвеждащи".
Твърдението се появява във видео, публикувано в ТикТок на 5 април, 2025 г., което вече не е налично в платформата, но е архивирано от Lead Stories тук, с надпис на български, който гласи:
Единен европейски план "Срок на годност"
Текстът под снимката гласи:
Европейският съюз разпореди: "Ако до шест месеца не похарчиш спестяванията си, отиват за военни цели!"
Насложените върху горната и долната част на видеото стикери гласят:
А богатите как, ще си похарчат спестяванията?
Да му мислят Баци и Шиши.......
Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в сряда, 9 април 10:56:29 2025 UTC)
Твърдението в ТикТок видеото се появява след обявения от председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен (архивирано тук) план за увеличаване на отбраната (архивирано тук) на Европейския съюз (ЕС) на стойност 800 милиарда.
То може да бъде свързано с изказване на евродепутата от българската проруска (архивирано тук) партия Възраждане (архивирано тук), Рада Лайкова (архивирано тук), направено в подкаст (архивирано тук) на журналиста Мартин Карбовски (архивирано тук), публикуван в YouTube на 4 април 2025 г. В 22:05 минута от видеото тя заявява, че ЕК и Европейският парламент са обсъждали, че ако гражданите на ЕС не изразходват заплатите си в рамките на шест месеца, те ще бъдат премахвани от сметките им, наричайки това "срок на годност за изхарчване".
Първоизточникът на разпространяваните неверни твърдения в социалните мрежи (архивирано тук и тук) е именно откъс от този подкаст, публикуван във Facebook пост (архивирано тук) на Карбовски от 3 април 2025 г., който набира над 1,7 милиона преглеждания, което е значителен брой за страна с население под 7 милиона души, каквато е България (архивирано тук).
Лайкова, която е работила (архивирано тук) за крайнодясната проруска (архивирано тук) партия „Алтернатива за Германия" (AfD) (архивирано тук), преди да стане евродепутат от „Възраждане", заявява пред Карбовски:
Обсъжда се ако заплатата в този месец края си я получим, до шест месеца ако не сме я похарчили, че тя изчезва от сметката. Ще има срок на годност за изхарчване на тези пари.
Лайкова добавя:
Това директно се обсъжда в момента, не само от Европейската Комисия и Европейския Парламент, не само възможно вземане на спестяванията, като имаш ограничен брой месеци - дни да си използваш парите, но и използване на спестявания, които в момента хората разполагат с тях в пенсионни фондове, в инвестиционни фондове, да са насочвани към определени проекти, да са насочвани към проекти на военната индустрия. Това също се обсъжда, да може парите на хората не те да разполагат с тях, а бюрокрацията в Брюксел да решава как те да бъдат използвани.
ЕС не е приемал подобни разпоредби. Търсене, извършено на 9 април 2025 г. в уебсайтовете на ЕК и Европейския парламент (архивирано тук и тук), не открива информация, потвърждаваща твърдението в ТикТок видеото.
Един от първите, реагирали на твърденията на Лайкова, е евродепутатът Радан Кънев (архивирано тук) във Facebook пост (архивирано тук) от 3 април 2025 г. Кънев, който е представител на Демократи за силна България (архивирано тук) част от Европейската народна партия (ЕНП) (архивирано тук) в Европейския парламент, нарича твърдението „абсурдна лъжа" и заявява:
Никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал срок на годност на спестяванията. Всеки може да държи колкото пари има в банка, за колкото дълго желае. И благодарение на ЕС, всички суми до 100 000 евро са гарантирани срещу фалит на банката.
Както и, че:
Никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал пари от пенсионни, инвестиционни, взаимни, договорни фондове да бъдат принудително насочвани към каквито и да било инвестиции - "военни" или "цивилни".
Кънев добавя, че единственият документ, публикуван от ЕК, който може да се свърже с казаното от Лайкова, е „Съюз за спестявания и инвестиции" (архивирано тук), който обаче според Кънев не е нормативен акт, а „ набор от идеи и препоръки, в който не се съдържа нищо подобно на неистините, споделени от г-жа Лайкова".
Според информация, публикувана (вижте екранната снимка по-долу) на уебсайта на ЕК за посочения от Кънев документ „Съюз за спестявания и инвестиции (ССИ): Стратегия за насърчаване на богатството на гражданите и икономическата конкурентоспособност в ЕС", предназначението на ССИ е:
Да увеличи участието на гражданите на капиталовите пазари чрез разширяване на възможностите за инвестиции и подобряване на финансовата грамотност. При ССИ акцентът е поставен върху осигуряване на по-големи възможности и поощряване на гражданите да инвестират с оглед увеличаване на финансовото им благосъстояние, както и оказване на подкрепа за повишаване на конкурентоспособността на европейската икономика.
Гражданите ще имат пълна свобода да инвестират според личния си избор, като запазват пълен контрол върху това къде да влагат и насочват парите си. ССИ има за цел да създаде по-благоприятна и подходяща среда за гражданите, които биха желали да инвестират на финансовите пазари, което ще им позволи да получат по-добър достъп до възможности за продуктивни инвестиции.
ССИ ще продължи да подкрепя хората, които спестяват по банкови депозити.
(Източник: ec.europa.eu екранна снимка, направена в петък, 11 април 07:52:38 2025 UTC)
Евродепутатът Емил Радев (архивирано тук) от партия ГЕРБ (архивирано тук), част от най-голямата (архивирано тук) партия в Европейския парламент ЕНП, също определя твърдението, че Евросъюзът иска да отнеме спестяванията на гражданите, като „фалшива новина" (архивирано тук). Радев нарича казаното дезинформация, която той свързва с опитите на България да се присъедини към Еврозоната. Неговите колеги от ГЕРБ - ЕНП, Андрей Новаков (архивирано тук) и Андрей Ковачев (архивирано тук), също коментират (архивирано тук) казаното от Лайкова, определяйки го като лъжа (вижте екранната снимка по-долу).
(Източник: Facebook екранна снимка, направена в сряда, 9 април 15:29:14 2025 UTC)
Важно е да се отбележи обаче, че дори и Лайкова в своето изказване не е заявявала, че вече има приета такава разпоредба, нещо което се твърди в ТикТок видеото.
Също така, споменаването на „Баци" и „Шиши" (архивирано тук и тук) в твърдението може да се отнесе към лидера на политическа партия ГЕРБ, Бойко Борисов (архивирано тук), и лидера на партия ДПС-Ново начало (архивирано тук), Делян Пеевски (архивирано тук), с намек, че те са прекалено богати и поради това няма да могат да изхарчат всички спестявания.
В отговор на запитване на Lead Stories, на 9 април 2025 г., от пресцентъра на Министерство на финансите на България заявиха, че:
Не е възможно контролирането на средствата на граждани в банката от страна на Европейската комисия. Относно банките следва да се има предвид, че принципно моделът на действие на банката е да набира средства под формата депозити, които после да предоставя под формата на кредити. Комисията не предвижда никакви промени по отношение на правата на гражданите да държат спестяванията си на депозити в банките, които продължават да са гарантирани в размер до 100 000 евро.
Гражданите на Европейския съюз имат пълната свобода да инвестират парите си както намерят за добре. Всеки гражданин сам решава дали да спестява парите си в депозити, в други спестовни продукти, в недвижими имоти или да ги инвестира на капиталовия пазар - т.е. гражданите винаги ще контролират изцяло дали искат да спестяват средствата си в депозити или да ги инвестират.
Публикация (архивирано тук) на Българско национално радио (БНР) от 11 април 2025 г. цитира говорителя на Европейската комисия Улоф Гил, който коментира твърденията на Лайкова, заявявайки: "Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи".
Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани с твърдения за финансите на българите, може да видите тук и тук.