
Вярно ли е, че България се готви да изпрати 51 български военни в пълно бойно снаряжение на учение в Украйна? Не, това не е вярно: Показаната новина е стара и касае провеждането на две многонационални военни учения в Украйна през 2015 г. Българските власти нееднократно са заявявали, че страната няма да изпраща военни в Украйна. През февруари 2025 г. българският парламент приема декларация, която потвърждава тази позиция.
Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 28 март, 2025 г., показващо снимка на статия със следното заглавие:
51 български военни заминават на учение в Украйна! Взимат пълно бойно снаряжение
Върху изображението във видеото има насложени два стикера, които гласят:
Ами сега!
28.03.2025
Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в петък, 4 април 09:02:11 2025 UTC)
Върху снимката на статията, показана в ТикТок видеото, е умишлено поставен стикер с дата 28 март 2025 г., покривайки оригиналната дата и година на публикуване на новината. Търсене (архивирано тук) с Google на 4 април 2025 г. на част от заглавието на статията "51 български военни заминават на учение в Украйна!" открива пълно съвпадение в публикация (архивирано тук) на информационна агенция Pik от 12 юли 2015 г. В новината се съобщава за предстоящи военни учения Saber Guardian и Rapid Trident 2015 (архивирано тук), планирани за периода от 17 юли до 2 август 2015 г.
Информацията за участието на български войници в многонационалните учения се потвърждава и от други медийни публикации от 2015 г. (архивирано тук и тук), според които сред страните участници са Белгия, Канада, Германия, Грузия, Латвия, Литва, Молдова, Норвегия, Полша, Румъния, Украйна, Испания, Великобритания и САЩ.
От началото на войната в Украйна през 2022 г. (архивирано тук) българските власти многократно заявяват (архивирано тук и тук), че България няма да изпраща войници в Украйна или да участва във военни действия. На 18 февруари 2025 г. българският президент Румен Радев (архивирано тук) заявява пред журналисти (архивирано тук):
Като Върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма.
Също така, по време на изслушване (архивирано тук) на министъра на външните работи Георг Георгиев (архивирано тук) и министъра на отбраната Атанас Запрянов (архивирано тук) в Народното събрание на 20 февруари 2025 г., Георгиев заявява (архивирано тук):
Никой никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане въпроса за изпращането на военни контингенти в Украйна
В официална позиция на държавата, на 21 февруари 2025 г. българският парламент прие декларация (архивирано тук) за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна.
(Източник: parliament.bg екранна снимка, направена в петък, 4 април 10:53:06 2025 UTC)
Статия (архивирано тук), публикувана на уебсайта на Българската национална телевизия (БНТ) (архивирано тук) на 6 март 2025 г., цитира премиера Росен Желязков (архивирано тук) по време на посещението му в Брюксел по повод извънредна среща на върха на лидерите от ЕС (архивирано тук). Желязков отбелязва, че в случай на провеждане на мироопазваща мисия в Украйна, България ще се придържа към решението на Народното събрание от 21 февруари 2025 г. и потвърждава, че няма да се изпращат военни в Украйна.
Търсене (архивирано тук) на 4 април 2025 г. на уебсайта на Информационния център на Министерството на отбраната с комбинацията от думи "Украйна + изпраща" не открива новини или прессъобщения, които потвърждават, че България се готви да изпрати военни в Украйна. Подобни решения могат да бъдат взети единствено от Народното събрание (архивирано тук). Търсене (архивирано тук) на 4 април 2025 г. на уебсайта на парламента с комбинацията от думи "решение изпращане украйна" не намира информация свързана с изпращането на военнослужещи в Украйна.
Други проверки на фактите от Lead Stories, свързани с твърдения за Украйна, може да видите тук и тук.