Проверка На Факти: НЯМА Закон, Ограничаващ Консумацията На Месо До 300 Грама Седмично От 2027 Година

проверка на факти

  • от: Lead Stories автор
Проверка На Факти: НЯМА Закон, Ограничаващ Консумацията На Месо До 300 Грама Седмично От 2027 Година Препоръки

Вярно ли е, че има приет закон, според който от 2027 г. хората ще имат право да консумират по 300 г седмично на човек? Не, не е вярно: Няма достоверни доказателства, официално законодателство или регламенти на ЕС, налагащи подобно ограничение. Съществуват препоръки и дискусии за намаляване на консумацията на месо по здравословни и екологични причини, но те не са правно обвързващи.

Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 9 януари 2025 г. със следното заглавие:

От 2027 ще имаме право да ядем по 300 г месо на седмица

ТикТок видеото започва със следния коментар на Катерина Иванова (архивирано тук), координатор на политическа партия "Величие" (архивирано тук):

Попаднах на едно много интересно предаване с професор, който следи политиката на Европейския съюз и Европейския парламент, който изтъкна, че не само се подготвя, а вече е приет закон за 2027 г. относно нов хранителен режим, в който има правилник като 300 г месо на седмица максимално на човек, по-малко млечни продукти, сирене, кисело мляко, унищожаване на добитък, крави, понеже произвеждат много метан...

Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:

Screenshot 2025-01-21 225354.png

(Източник: ТикТок екранна снимка, направена във вторник, 21 януари 20:53:57 2025 UTC)

Твърдението (архивирано тук), че е приет закон, позволяващ на хората да ядат само 300 г месо на седмица от 2027 г., е невярно и не се основава на факти. Въпреки че съществуват дискусии и препоръки (архивирано тук) за намаляване на месото в диетата по здравословни и екологични причини, към момента няма влязъл в сила закон или регламент в ЕС, който да въвежда ограничения върху количеството месо, което хората могат да консумират.

Има дискусии и препоръки от екологични и здравни организации за намаляване на консумацията на месо по съображения за устойчивост и здраве. Например, изследване (архивирано тук) на EAT-Lancet Commission (архивирано тук) предлагат намаляване на месото до 300 г на седмица за насърчаване на здравето и устойчивостта, но това са препоръки, а не задължителни норми. Според тях консумацията на месо трябва да бъде намалена поради доказаните здравословни и екологични ползи, но те не включват задължения или закони.

Екологични организации като Грийнпийс (архивирано тук) също препоръчват (архивирано тук) намаляване на месото за справяне с изменението на климата. Техният анализ предполага, че ЕС трябва да намали приема на месо с 71% до 2030 г. и 81% до 2050 г. като част от усилията за устойчиво развитие. Въпреки че такива препоръки могат да влияят на общественото поведение и политиката, те не са правно обвързващи и не водят до конкретни законови ограничения върху личните хранителни навици.

Въпреки усилията (архивирано тук) на различни организации да насърчават намаляване на месото в диетата поради здравословни и екологични причини, няма приет закон (архивирано тук), който да налага ограничение на количеството месо, което да се консумира. Препоръките по този въпрос са с цел информираност и промяна на общественото поведение, но не са задължителни.

Други проверки на факти на Lead Stories за планирано ограничение и забрана консумацията на месо заради климатични промени, може да намерите тук.

Искате ли да информирате и други за достоверността на тази история?

Вижте кой го споделя (може дори да са ваши приятели...) и оставете линк в коментарите.:

За Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

Lead Stories е уебсайт за проверка на факти, който винаги търси най-новите неверни, подвеждащи, измамни или неточни истории, видеоклипове или изображения, които са станали вайръл в интернет.
Забелязали сте нещо? Информирайте ни!.

Lead Stories е:


Най-Четени

Най-Нови

Споделете вашето мнение