Показва ли снимка от ТикТок видео закон, предложен от българската политическа коалиция Продължаваме промяната - Демократична България (ПП-ДБ), който предвижда легализация на смяна на пола при децата? Не, това не е вярно: Въпросният законопроект, който в последствие е отхвърлен, не предлага легализация на смяна на пола при децата, а съдържа предложения за забрани и регулации, свързани именно с подобни медицински процедури.
Твърдението се появява в ТикТок видео (архивирано тук), публикувано на 12 септември, 2024 г., със следния надпис:
ППДБ ВНАСЯТ ЗАКОН ЗА ЛЕГАЛИЗАЦИЯ СМЯНА НА ПОЛА НА ДЕЦАТА. ВЪЗРАЖДАНЕ ЩЕ СЕ БОРИ ТОВА ДА НЕ СЕ СЛУЧИ. ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ.
Ето как изглежда публикацията в ТикТок към момента на писане:
(Източник: ТикТок екранна снимка, направена в понеделник, 28 октомври 12:20:33 2024 UTC)
Текстът под видеото гласи:
Възраждане ще защити децата от джендърските мераци.
Във видеото в TикТок се споменава партия Възраждане (архивирано тук), която често насочва вниманието си срещу ЛГБТ общността и в значителна степен следва (архивирано тук) кремълската позиция (архивирано тук) спрямо тази общност. Това обяснява и изречението в твърдението, според което Възраждане "ще се бори" срещу "закона за легализация на смяна на пола при децата."
Търсене (архивирано тук) с Google на 28 октомври 2024 г на част от текста, видим в ТикТок видеото - "Забранява се публикуването, излагането, представянето или предлагане на информация или носители", открива точно съвпадение в публикация (архивирано тук) от 18 септември 2024 г. на българския клон на онлайн медията Epoch Times, която е бързо развиваща се и набираща влияние в САЩ медия с ясно изразена анти-комунистическа насоченост. В статията могат да се намерят имената на вносителите на законопроекта, датата на която е внесен, както и връзка към самия законопроект с номер 50-454-01-88, публикуван (архивирано тук) на сайта на Народното събрание на Република България, където може да бъде открит и свален въпросният документ.
Внесеният на 11 септември 2024 г. законопроект № 50-454-01-88 е едно от трите предложения (архивирано тук) за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето (архивирано тук), внесени от представители на парламентарната група на ПП-ДБ (архивирано тук).
Тези предложения са разработени след приетите промени (архивирано тук) в Закона за предучилищното и училищното образование през август 2024 г., които включват забрана за "пропагандиране" на "нетрадиционна сексуална ориентация" в училищата. Инициативата (архивирано тук) е на партия „Възраждане" и по-късно е одобрена (архивирано тук) от Парламента на 7 август 2024 г., като членовете на парламентарната група на ПП-ДБ гласуват против (архивирано тук). На 22 август 2024 г. ПП-ДБ обяви (архивирано тук) намерението си да внесе проект за преразглеждане на спорната дефиниция, като заяви, че „пропаганда в българските училища няма."
Вместо това, на 11 септември 2024 г., коалицията внася (архивирано тук) законопроект № 50-454-01-88, който според представители на ПП-ДБ е въведен с цел да противодейства (архивирано тук) на друго предложение за изменение на Закона за закрила на детето, внесено от партия Има Такъв Народ (ИТН) (архивирано тук). Законопроектът на ПП-ДБ включва няколко предложения за забрани, както и регулации, които осигуряват закрила на децата от медицински дейности, насочени към промяна на половите характеристики на генетичния пол:
(4) Всяко дете има право на закрила от прилагане на медицински дейности, които целят промяна на фенотипните и други полови белези на генотипния му пол.
Важно е да се отбележи, че въпреки предложената промяна в закона, за разлика от предложението на ИТН (архивирано тук), което цели забраната на „извършване на медицински дейности с методи и технологии за промяна на биологичния пол на лица под 18 години", текстът на ПП-ДБ допуска изключения за лечение на деца под 18 години, като например при вродени малформации на половите органи, но само при доказана медицинска необходимост.
ПП-ДБ подчертава, както в официално становище (архивирано тук), публикувано на сайта на коалицията, така и в мотивите към предложените промени в законопроекта, че „смяната на пола при деца не се практикува в България - няма извършени операции за смяна на пола или хормонална терапия за деца с такава цел" и че смяната на пола в България е забранена, тъй като в България не съществуват (архивирано тук) законови правила или процедури за смяна на пола.
Освен това, коалицията посочва в същите мотиви, че лицата под 18 години не са в състояние да осъзнаят напълно последиците от сериозни интервенции като смяната на пола, и предлага глоба от 30 000 до 50 000 лева за лекари, които нарушават тази забрана, извършвайки подобни процедури, както и отнемане на лекарските права за срок до две години при повторно нарушение.
По-късно на 26 септември 2024 г., след гласуване в парламента законопроектът беше отхвърлен (архивирано тук).